"Villa Sara” welcomes you to Mostar "The Mediterranean Jewel of Balkans"

Villa Sara Mostar
Lacina - Šaša Rogina 4, 88000 Mostar
T 00387 36 555 940
T/F  00387 36 555 941

M 00387 61 808 114

M 00387 61 371 427

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: http://www.villasara-mostar.com

Top Panel
niedziela, 26 maj 2019
A+ R A-

Mostar

Miasto będące politycznym, finansowym oraz kulturalnym centrum hecegowińsko - neretwiańskiego okręgu. Położony jest u podnóża gór Veleža, Huma i Čabulje, w dolinie rzeki Neretvy.na wysokości 60-80 m n.p.m.

Przez stulecia w Mostrze skupiały się różne cywilizacje, a kazda z nich zostawiła w mieście swój ślad. Jest to przepiękne miasto słońca, zieleni i kwiatów, charakteryzujące się specyficznym, łagodnym śródziemnomorskim klimatem. W lecie temperatura kształtuje się na poziomie 30-40 stopni Celsjusza, natomiast zimą nie spada poniżej -5 stopni.
Mostar oddalony jest od Adriatyku o 60 km .
W mieście oraz jego pobliżu znajduje się wiele obiektów dziedzictwa kulturalno-historycznego, dających świadectwo o życiu w tym rejonie w minionych stuleciach. Najstarsze domumeny dotyczące Mostaru datuje się na pierwszą połowę XV w., natomiast założenie miasta związane jest z imieniem hercegowińskiego arystokraty Stjepana Kosače. Podczas tureckiego najazdu Mostar był małą osadą. Według legend, w wierzach mostu mieszkali jego strażnicy, którzy nazyvani byli "mostari" - to właśnie od nich wywodzi się nazwa miasta. Stary Most zbudowany był z drewna, jednakże jego konstrukcja nie spełniała wymagań wojska tureckiego, dlatego też zaczęto jego przebudowę, która trwała 9 lat i zakończyła się w 1557 r. Most jest dziełem budowniczego Hajrudina, który był uczniem sławnego wówczas architekta Sinana. Na kamiennych płytach wyryta została data ukończenia budowy - 944r według kalendarza muzułmańskiego oraz 1566 r - według standardowego datowania. W wieżach zlokalizowanych na obydwu krańcach mostu dzień i noc czuwało 160 ludzi. Obecnie szerokość Mostu wynosi 4,5 m, a jego wysokość 20 m. Długość kamiennego łuku wynosi 30 m. Kamienne bloki związane są ze sobą za pomocą żelaznych klamer, które dodatkowo zalane są ołowiem.Turecki podróżnik, Evlija Ćelebija w latach 60-tych XVII w opisywał mostarski most: " do chwili obecnej obszedłem 16 imperiów, ale dotychczas tak wysokiego mostu nie widziałem". Most został zburzony w 1993 r podczas działań wojennych i ponownie odbudowany w 2004 r. Rok później został on wpisany na liste dziedictwa kulturowego UNESCO.
Z Mostaru wywodzi się wielu znamienitych ludzi oraz twórców, którzy znani sa do dnia dzisiejszego. Alidede, za czasów panowania tureckiego był historykiem oraz filozofem, poeta Hasan-efendija nazywany Zijai(Błyszczący), ulubieniec Sułtana Murata III. Zachował się utwór na cześć Mostaru w którym autor mówi, iż miasto jest drugą syrią, a most porównuje do tęczy. Do znanych poetów z tego należy równeż zaliczyć Huseina Čatrnja i Ahmeda Rušdi. Z mostaru wywodzi się ponadto słynny wykładowca Mustafa Ejubović. Seh-jujo pozostawił po sobie wiele dział z dziedziny prawa, teologii oraz retoryki, które rozsławiły Mostar. Miasto było i jest miejscem poetów i pisarzy, z kórych największymi byli ĆoroviĆu, Đikić i Santic.
Obecnie Mostar posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę przestrzenną - dobrze rozwinięta i zmodernizowana jest sieć drogowa oraz kolejowa. Mostar posiada również nowoczesne lotnisko.Seh-jujo pozostawił po sobie wiele dzieł z dziedziny prawa, teologii oraz retoryki, które rozsławiły Mostar. Miasto było i jest miejscem poetów i pisarzy, z których największymi byli ĆoroviĆu, Đikić i Santic.

Property highlights

Free WiFi

Free parking

Places of interest:

Old Bridge 

 

Reservations

Reseravtions on e-maill Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Contact

Villa Sara Mostar
Lacina - Šaša Rogina 4, 88000 Mostar

T 00387 36 555 940
T/F  00387 36 555 941

M 00387 61 808 114

M 00387 61 371 427

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web: http://www.villasara-mostar.com